KYOKUSHIN KATA I ICH ZNACZENIE

太極 - Taikyoku

is literally translated as “grand ultimate”, from the characters Tai 太, meaning big, and Kyoku 極, meaning extreme, conclusion or end. In Chinese, the kanji characters are pronounced Tai Chi (or Taiji). The word Taikyoku can also mean overview or the whole point – seeing the whole rather than focusing on the individual parts, and keeping an open mind or beginner’s mind. The beginner’s mind is what is strived for during training and in life. The beginner’s mind does not hold prejudice and does not cling to a narrow view. The beginner’s mind is open to endless possibilities.

平安 - Pinan

Symbolizuje spokój i relaks (zwany Heian w Japonii). Podczas fizycznych ruchów kata używane są prawdziwe techniki walki, celem kata jest rozwijanie ciszy, spokoju i harmonii między umysłem a ciałem.

三戦の型 - Sanchin

Sanchin dosłownie oznacza "trzy bitwy" lub "trzy konflikty". Symbole San 三 (trzy) i Chin 戦 - wojna, bitwa lub mecz. Jest to główne kata w niektórych stylach karate okinawskiego, takich jak Goju Ryu i Uechi Ryu, i jest to prawdopodobnie jedno z najstarszych kata. Pewne legendy przypisują stworzenie Sanchin Bodhidharmie na początku szóstego wieku. Kata Sanchin dąży do stworzenia trzech elementów w tym samym czasie:

  • Umysł, ciało i techniki,
  • Narządy wewnętrzne, krążenie i układ nerwowy,oraz
  • Trzy Ki 気, znajdujące się w:
  • koronie głowy (Nōten 脳天),
  • przeponie (Hara 腹), oraz
  • podbrzuszu (Tanden 丹田).

Sanchin to izometryczne kata, w którym każdy ruch wykonywany jest w stanie całkowitego napięcia, któremu towarzyszy potężny, głęboki oddech (Ibuki 息 吹), który pochodzi z podbrzusza (Tanden 丹田). Praktyka Sanchin nie tylko prowadzi do wzmocnienia ciała, ale także do rozwoju wewnętrznej mocy (Ki 気) i koordynacji umysłu i ciała.

撃塞大 - Gekisai dai 撃塞小 - Gekisai sho

Gekisai oznacza podbój i okupację. Nazwa pochodzi od symbolu Geki 撃, oznaczającej porażkę lub podbój, oraz Sai 塞, co oznacza fortecę (dosłownie tłumaczone jako "zamknięty", lub "pokryty"). Słowo Gekisai może również oznaczać wyburzenie, zniszczenie lub rozbicie. Kata uczy mocy poprzez płynność ruchu, mobilność i wykorzystanie różnych technik. Elastyczność ataku i reakcji zawsze będzie lepsza od sztywnej siły. Dai 大 i Shō 小 oznaczają odpowiednio "większy" i "mniejszy".

安三 - Yansu

Yansu wywodzi się od symbolu Yan 安, co znaczy bezpieczny i Su 三, oznaczającego trzy. Nazwę przypisuje się chińskiemu attache wojskowemu na Okinawie w XIX wieku. Słowo Yansu oznacza także zachowanie czystości, dążenie do zachowania czystości zasad i ideałów, a nie kompromisów na korzyść

突きの型 - Tsuki no Kata

Tsuki no Kata z samej swojej nazwy to kata ciosów (Tsuki 突 き), a jest tylko jedno kopnięcie i tylko kilka bloków w całej formie. Słowo Tsuki może również oznaczać fortunę i szczęście. Szczęście i fortuna nie przychodzi poprzez czekanie. Z każdym uderzeniem w tym kata wyobraź sobie, że rozpada się osobista bariera. Silny, wytrwały wysiłek skierowany na problemy przyniesie szczęście.

転掌 - Tensho

Tensho oznacza toczącą się lub płynną dłoń, dosłownie tłumaczoną jako "obrotowe dłonie". Symbol Ten転-obroty, i Shō 掌 - dłoń. Tensho jest miękkim i okrągłym odpowiednikiem twardego i liniowego (陽) Sanchin kata. Tensho nie tylko było ulubionym kata Mas Oyamy, ale uważał je za najbardziej niezbędne z zaawansowane kata:

  • Tensho jest podstawową ilustracją definicji Karate, wywodzącej się z chińskiego Kenpo, jako techniki okręgów opartych na punktach.
  • Tensho powinno być głównym przedmiotem praktyki, ponieważ jako psychologiczne i teoretyczne wsparcie treningu karate i jako centralny element podstawowych formalnych ćwiczeń karate, przenika techniki, bloki i pchnięcia i jest ściśle związane z samym życiem karate.
  • Człowiek, który ćwiczył Kata Tensho i ma mocne pojęcie na temat jego teorii, może nie tylko zaatakować, ale także może obrócić przewagę w każdym ataku i zawsze będzie w stanie doskonale się obronić.
最破 - Saifa or Saiha

Saiha oznacza ekstremalne zniszczenie, rozbicie lub rozrywanie. Symbol Sai 最 oznacza najwyższy, i Ha 破, oznaczający rozdarcie, łzawienie lub zniszczenie. Słowo Saiha może również oznaczać wielką falę, źródło logo IFK. Bez względu na to, jak duży problem napotyka, z cierpliwością, determinacją i wytrwałością (Osu) można wznieść się ponad to, pokonać go lub przebić się i wyjść poza to.

観空大 - Kanku Dai

Kanku oznacza spoglądanie w niebo . Symbol Kan 観 (widok) i Kū 空 (niebo lub pustka) (ten sam symbol co Kara w Karate). Pierwszym krokiem kata jest uformowanie otworu z rękami nad głową, przez które patrzy się na wszechświat i wschodzące słońce. Znaczenie ma to, że bez względu na to, z jakimi problemami stajemy twarzą w twarz, każdy dzień jest nowy i wszechświat czeka. Nic nie jest tak straszne, by wpłynąć na podstawową rzeczywistość istnienia.

征遠鎮 - Seienchin

Seienchin oznacza zdobywcę i opanowanie na odległość lub atak na zbuntowaną placówkę. Symbol Sei 征, oznaczający podporządkowanie lub atakowanie zbuntowanych, En 遠, czyli odległych, i Chin 鎮, co oznacza uspokojenie. W feudalnej Japonii samuraje często brali udział w wyprawach trwających wiele miesięcy i musieli utrzymywać swoją siłę i ducha przez długi czas. To kata jest długie i powolne, a wiele technik wykonuje się z Kiba Dachi 騎馬 立 ち (postawa konia). Nogi zwykle stają się bardzo zmęczone w tym kata, a silny duch jest potrzebny, aby wytrwać, zamiast się poddać. Słowo Seienchin oznacza także: ciągnąć bitwę.

五十四歩 - Sushiho

Sushiho oznacza 54 kroki. Sushiho pochodzi od słów Useshi, okinawskiej wymowy znaków kanji na 54 (wymawiane Go 五 Jū 十 Shi 四 w języku japońskim) i Ho 歩, co oznacza spacer lub krok. Inne style karate nazywają to zaawansowane kata Gojushiho.

臥竜 - Garyu

Garyu oznacza śpiącego smoka. Symbole Ga 臥 (leżącego na brzuchu) i Ryū 竜 (smoka). W japońskiej filozofii wielki człowiek, który pozostaje w zapomnieniu, nazywa się Garyu. Smok jest wszechpotężny, ale śpiący smok postanawia nie pokazywać swojej mocy, dopóki nie jest potrzebny. Podobnie prawdziwy karateka nie chwali się ani nie popisuje się swoimi umiejętnościami. Nigdy nie zapomina o prawdziwej cnocie pokory.

十八 - Seipai

Seipai jest okinawską wymową znaków kanji dla liczby 18 (wymawiane Jū 十 Hachi 八 po japońsku). W innych stylach karate, ten kata jest czasami nazywany Seipaite, czyli osiemnaście rąk. Liczba 18 pochodzi z buddyjskiej koncepcji 6 x 3, gdzie sześć reprezentuje kolor, głos, smak, zapach, dotyk i sprawiedliwość, a trzy przedstawiają dobro, zło i spokój.