HISTORIA KYOKUSHIN

Założycielem Kyokushinkai (Japońskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy Najwyższej Prawdy) był japończyk Masutatsu Oyama (1927 - 1994). Życie tego człowieka było niezwykłe i nie tylko dlatego, że całkowicie poświęcił je samodoskonaleniu i popularyzacji nowoczesnych sztuk walki w aspekcie duchowym i fizycznym. Na uwagę zasługuje na przykład fakt, że w 1945 roku Oyama dołączył do zespołu samobójców (kamikaze), chcąc oddać życie za swoją ukochaną ojczyznę - bo tak powiedział o Japonii. Został uratowany od śmierci przez koniec działań wojennych. Osobowość tego człowieka potwierdza fakt, że podczas jego życia był nazywany "Ostatnim samurajem". Jak napisano w jednym z najbardziej prestiżowych magazynów poświęconych dalekowschodnim sztukom walki "Czarny pas": "Oyama nie tylko przejął najcięższy ideał Bushido (kodeks etyki samurajów), ale poszedł o krok dalej, stopień poświęcenia: samozaparcie poprzez samodyscyplinę jest wprost proporcjonalne do stopnia sukcesu. Walka karate, gdy na świecie jest broń palna, nie jest już niezbędna w czasach wojen, wydaje się archaiczna. Dyscyplina Budo pozostaje w sercach kontynuatorów sztuki samurajów. "

W 1936 roku Masutatsu Oyama osiągnął mistrzowski poziom w chińskiej sztuki walki o nazwie kempo, a jako 17-letni student uniwersytetu w Takushoku otrzymał 2 dan karate, które trenował z najwybitniejszym mistrzem tamtych czasów, Gichinem Funakoshi. Miał także 4 dan w judo. W 1947 roku, po wygraniu mistrzostwa w Kioto, Oyama postanowił poświęcić swoje życie całkowicie tej dalekowschodniej sztuce walki. Wzorując się na mnichu buddyjskim Nichirenie, który wiele lat spędził na trudnym treningu, Japończyk wspiął się na sam szczyt Kiyosumi. W samotności przez 18 miesięcy doskonalił swoje umiejętności w sztuce karate, a także w Zen. Po powrocie z gór był jedynym w historii karate, który zdecydował się na pojedynek z bykiem. Był przekonany, że taka walka pokaże, jak daleko udało mu się udoskonalić jego zdolności umysłowe i fizyczne. Zderzenie ze zwierzęciem miało miejsce w Chibie i zakończyło się zwycięstwem Oyamy. Byk został zabity jednym uderzeniem między oczy..

Twórca Kyokushin postanowił wypromować swoje Karate na całym świecie. Był pewien, że jest to nie tylko sztuka walki, ale przede wszystkim przekaźnik dalekowschodniej tradycji i kultury - wartości etyczne proklamowane przez Konfucjusza i Lao-Tse. Oyama zawsze mówił swoim uczniom, że karate zaczyna się i kończy z dobroci i że podczas gdy rozwój fizyczny jest początkiem tej sztuki walki, duchowy rozwój jest ostatecznym celem. Dla lepszej czytelności zasad etycznych Kyokushin, Japończycy stworzyli siedmiopunktowy kodeks moralny dla tej sztuki walki. Mówi o obowiązku szanowania starszych i rodziców, dążeniu do doskonałości fizycznej i duchowej oraz powstrzymywania się od przemocy.

with the victory of Oyama. The bull was killed by one punch between the eyes. The creator of Kyokushin decided to promote his karate around the world. He was sure that it is not only a martial art, but above all a carrier of the Far East tradition and culture - ethical values ​​proclaimed by Confucius and Lao-Tse. Oyama always told his students that karate begins and ends with kindness and that while physical development is the beginning of this martial art, spiritual development is the ultimate goal. For better visibility of the ethical principles of kyokushin, the Japanese have created a seven-point moral code for this martial art. It talks about the obligation to respect the elderly and parents, striving for physical and spiritual perfection and refraining from violence. W 1952 r. Masutatsu Oyama wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez wiele miesięcy dawał liczne pokazy sztuki kyokushin. Między innymi stoczył kilka pojedynków z bykami. Po jednym z nich jedna z najbardziej prestiżowych amerykańskich gazet The New York Time nazwała go "Boską ręką". Japończycy twierdzili, że w walce można bez trudu pokonać nawet 800-kilogramowego byka, pod jednym warunkiem - nie należy się go bać. Liczne podróże Oyamy na całym świecie sprawiły, że kyokushin stał się bardzo popularny w krótkim czasie. Obecnie jest uprawiany przez ponad 2 miliony ludzi na całym świecie.

W 1974 r. Międzynarodowa Organizacja Kyokushin przyznała Masutatsu Oyamie najwyższy stopień inicjacji w sztuce karate - 9 dan, a następnie 10. "Ostatni samuraj" był autorem kilkunastu książek poświęconych karate: "Czym jest karate? ? " (1958), "Tu jest karate" (1965), "Dynamika karate" (1966), "Walczący duch" (1972), "Droga Kyokushin" (1976) i inne.

1923 Masutatsu Oyama przychodzi na świat.
1936 Młoda Oyama zdobywa czarny pas w Kempo.
1940 Oyama dostaje 2 Dana w karate Shotokan.
1946 M.Oyama zostaje awansowany w Gogo Ryu Karate do 4 Dana z rąk Gogen Yamaguchi.
1947 Oyama zostaje mistrzem Japonii w Open Japan Championships.
1948 M.Oyama postanawia udać się w góry, gdzie w trakcie 18-miesięcznego pobytu poprawia swoje umiejętności.
1950 Oyama stacza pierwszy pojedynek z bykiem w Chibie.
1952 Oyama wyjeżdża do USA na 11 miesięcy, gdzie popularyzuje karate.
1953 Otwiere polowe Dojo w Meijiro (Tokio) kierowane przez Shihandai Kenji Mizushima.
1954 Zostaje powieszony znak Oyama Dojo. Sesje prowadzone są przez Mizushimę i Yasudę.
1956 Z Okinawy rozpoczyna się podróż Oyamy po Azji Południowo-Wschodniej, aby poznać różne style walki. Nowe Dojo powstaje w pobliżu Uniwersytetu Rikkyo. Staje się centrum Kyokushinkai i karate w oparciu o zasady: po 1000 dniach początkujących, po 10 000 dni - pierwszy wgląd w sekrety.
1957 Wyjazdy do Europy i USA. Po walce z bykiem w Meksyku Oyama idzie do szpitala na sześć miesięcy.
1958 Wydano książkę "Czym jest Karate" - bestseller. Oyama jedzie na Hokkaido, by walczyć z niedźwiedziem. Walka zakończyła się niepowodzeniem. Powstaje pierwszy oddział na Hawajach.
1959 Pierwszy turniej na Hawajach. Kolejna podróż Oyamy do USA i Europy.
1960 Drugi turniej na Hawajach. Istnieje już 73 filii w 16 krajach na świecie.
1961 Otwarcie Dojo w San Francisco i Los Angeles. Pierwszy turniej w USA. Oyama, głównym sędzią.
1962 Podróż Oyamy do Europy i USA. Ludzie z zagranicy pojawiają się w japońskim Dojo.
1963 Podróże do Ameryki, Europy i Afryki Południowej. Rozpoczęcie budowy Honbu Kyokushinkai w Tokio.
1964 Thai-boks rzuca wyzwanie japońskiemu karate , które zostaje odrzucone przez JKF. Oyama podejmuje wyzwanie. Dojo Oyama wysyła T. Nakamurę i dwóch innych zawodników do Bangkoku. Wygrywają dwie z trzech walk. Oficjalne otwarcie Honbu w Tokio i założenie Międzynarodowej Organizacji Karate.
1965 Pojawia się "To jest karate", która staje się biblią Kyokushinkai (do tej książki napisano 3000 stron maszynopisu i wykonano 20 000 zdjęć).
1966 K. Kurosaki uczy w Europie. Powstają amerykańskie organizacje. Sean Connery bierze lekcje karate kyokushin w Japonii.
1968 Powstaje organizacja europejska i bliskowschodnia. Oyama udziela lekcji królowi Jordanu.
1969 Powstaje organizacja południowoafrykańska i południowoazjatycka. Pierwszy otwarty turniej wszystkich stylów w Tokio. Pierwsze trzy miejsca dla zawodników Kyokushin:
1. T.Yamazaki,
2. Y.Soeno,
3. K.Hasagawa.
1970 Drugi otwarty turniej w Japonii (kumite, tameshiwari). Zwycięzcy Kyokushin wygrywają:
1. Hasagawa,
2. Yamazaki,
3. Soeno.
1971 Trzeci turniej otwarty w Japonii. Zwycięzcy Kyokushin wygrywają:
1. K.Sato,
2. Y.Oyama,
3. D.Osihi.
1972 Oyama spotyka króla i królową Hiszpanii. Czwarty otwarty turniej w Japonii. Kyokushin Triumph:"> 1. M. Miura,
2. H.Collins,
3. T.Sato.
Na podstawie autobiografii Oyamy powstaje film "Kenka Karate".
1973 Piąty otwarty turniej karate w Japonii:
1. H. Ryoyam,
2. T.Yamazaki,
3. T.Sato.
1974 Kancho otrzymuje IX dan. Szósty turniej otwarty w Japonii. I Mistrzostwa Polski w Kyokushin.
1975 I World Open Tournament In Tokyo. Udział wziął zespół 5 osób z Polski. K. Sato wygrywa.
1976 Zostaje wydany film dokumentalny "Strongest Karate". W Japonii odbywa się turniej 8 karate. Zwycięzcą zostaje T.Sato. W Krakowie odbywa się I Międzynarodowy Turniej Karate o Puchar Smoka Wawelskiego.
1980 II Mistrostwa Świata w Tokio (bierze w nim udział Polak J. Poznański).
1981 13 Otwarty turniej w Japonii.
1982 II Mistrzostwa Europy w Londynie. IV Międzynarodowy Turniej o Puchar Smoka Wawelskiego.
1984 III Mistrzostwa Świata w Tokio. Polacy nie biorą udziału.
1985 III Mistrzostwa Europy w Barcelonie. XVII Otwarty Turniej w Japonii. Na zaproszenie Oyamy A. Drewniak przybywa do Japonii.
1986 XVIII Otwarty Turniej Karate w Japonii. Międzynarodowy Turniej w Katowicach.
1987 IV. Światowy Turniej w Tokio. A. Matsui wygrywa. 14. Mistrzostwa Polski w Łodzi. IV Mistrzostwa Europy w Katowicach.
1988 Puchar Europy Oyama Cup w Budapeszcie.
1989 V Mistrzostwa Europy w Budapeszcie.
1990 Międzynarodowy Turniej Kyokushin Karate w Berlinie Zachodnim.
1991 VI European Championship in Spain. V. World Tournament in Tokyo. K.Midori wins.
1993 VII Mistrzostwa Europy w Bułgarii. XX jubileuszowe Mistrzostwa Polski. Puchar Europy w Katowicach.
1994.04.27 Umiera Masutatsu Oyama. Jego następcą jest Akyoshi Matsui. Powstają konkurencyjne organizacje Kyokushi Karate. Jednak ostatecznie najsilniejszym jest org.A.Matsui. Wielu mistrzów odchodzi i tworzy własne organizacje.
1994 VIII Mistrzostwa Europy w Lille.
1995 IX. Mistrzostwa Europy w Bukareszcie (Rumunia).,
VI World Tournament in Tokyo – E.Dadzibug na 9 miejscu.
1996 Mistrzostwa Europy 1996 w Volos (Grecja).
1997 XI XI Mistrzostwa Europy w Gdańsku. Wagowe Mistrzostwa Świata - P. Sawicki Mistrz Świata, E. Pawlikowska mistrzynią świata, L. Zgrzebniak zdobywcą drugiego miejsca.
1998 Puchar Europy w Bergen (Norwegia). Drużynowy Puchar Świata w Paryżu. Rewelacyjna wydajność polskich zawodników. Międzynarodowe Mistrzostwa w Warszawie